Çalıstay nedir ?

Çalıştay, bir çok katılımcının bir araya gelerek bazı belirtilmiş konular hakkında birbirleri ile görüş alışverişinde bulunup çözümler getirmeye çalıştığı eğitsel bir etkinliktir. Kişiler bir sınıftaymışcasına tartışmalara katılır ve söz hakkı alır. Komite başkanları ise bir öğretmen gibi düşünülebilir. Komite konuları hakkında ışık tutar ve komiteyi yönlendirir!

Çalıstayın işleyişi

Çalıştay belli kesimlerden gelen kişilerin, gerek bilimsel gerek de toplum sorunları, gündem, tarih ve sanat gibi alanlarda konuşabildiği platformdur. 
  Genelde katılımcılar lise ve üniversite çağında olup düzenleyenlerin de bu yaşlarda olduğu açıkça ortadadır. 
  Başvuru için internet sitesine bilgiler ve motivasyon mektubu yazılır ve böylelikle başvurunuz alınmış olur. 
   Motivasyon mektubu: Neden bu çalıştayda olmak istiyorsunuz, neden bu komiteyi seçtiniz ve amaçlarınız, hedeflerinizi belirten ufak bir yazıdır. 
  Komite: Kişilerin yatkın olduğu veya ilgisi olduğu yerleri ayırmada yardımcı olur. Tarih, biyoloji, edebiyat, felsefe gibi konuların altında daha geniş bir çeşitliliğin bulunduğu bölüm. 
   Motivasyon mektubumuzu yazdık, başvuru attık, geri dönüşümüz alındı, kabul aldık. Peki ya sonra? Size bulunduğunuz komiteye ait bir çalışma rehberi atılacak. Böylelikle oturum öncesi konuşulacak konular hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz!
   Çalıştaylar genelde 9'da başlar ve 30 dakika ve 1.30 saat arası değişiklik gösteren ilk oturumla çalıştaya başlanır. Eğer akademisyenler gelirse bu süre daha uzun olabilir ve konferans salonunda seminer düzenlenebilir. 
    Seminerden sonra Coffee Break dediğimiz kahve aralarına çıkarız. Burada ikramlardan yenilir ve ya çay kahve içilebilir. Yaklaşık 10-15 dakika süren kahve aralarından sonra tekrar konferans salonuna veyahut komitelere dağılınır. 
   Komitede ilk oturum akademisyen varsa akademisyenin eğitimiyle, yoksa da fun session dediğimiz tanışma- eğlenme oturumuyla başlanır. 
    Genelde fun session tek oturum olur ancak komite başkanı isterse gün sonunda ya da çalıştay sonunda yine fun session yapılabilir. Son gün olan fun sessionunda daha çok oyun oynanır. 
   Gittiğiniz komiteye göre başlıklar incelenir, üzerine konuşulur, kendi fikirlerinizi özgürce savunabilirsiniz. 
   Her oturumdan sonra kahve araları olur ve bu aralarda oyunlar da oynanılabilir. 
    Çalıştayın bitiminde ne olur? 
    Komite sonu bildirgeler yazılır ve en sonunda konferans salonuna geçilip yazılan bildirgeler okunur. Herkes sertifikasını alır. Komite içinde en aktif katışımcılar seçilir ve onlara ödül ve artı bir belge verilir. Konferans salonunda yine oyun oynanabilir veya tamamen günü kapatabiliriz. 
   Bildirge: komite içinde konuşulan konuların yazıldığı bir kağıt. Genelde komite başkan yardımcısı yazar ama komite içindeki katılımcıların da yazdığı görülmüştür. 
   Evet çalıştayımız bitmiştir. Gerek eğlence, gerek sosyalleşme, gerek de bilgilenme açısından birebir uyumlu olan bu platformda bulunmaktan kesinlikle hoşnutsuzluk duymayacaksınız. Her şekilde dostluğun kurulduğu, her yeni fikrin görüldüğü, her yeni bilgiyi bünyenize kattığınız çalıştaylarda bulunmanız dileğiyle...

Çalıstay